Obrazy

Jaroslav Háša - Šumava u Prachatic

Technikaolej na měděné desce, rámováno
Rozměr185 : 210 mm (rozměr rámu), 60 : 90 mm (rozměr malby)
Stavna malbě drobné praskliny (krakeláž), jinak pěkně zachováno (viz foto)
Rok vydánírok vzniku neuveden, kol. r. 1930
AutorJaroslav Háša

sig. na rubu

Jaroslav Háša (6. října 1890 Smíchov – 28. června 1968 Praha) byl český malíř, kreslíř, portrétista a krajinář.

Jaroslav Háša se narodil na Smíchově v domě č.p. 10. Původně byl vyučen malířem pokojů. Následně absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze.Učil se u profesorů Loukoty, Nechleby a Bukovace.V roce 1928 podnikl studijní cestu do Francie po památných bojištích českých legionářů z první světové války.Byl mistrem malířských technik, restauroval díla mnohých slavných malířů a osvojil si techniku restaurování vybledlých míst Navrátilových kvašů. Po zranění rukou v první světové válce zůstal miniaturistou a vytvářel díla technikami starých mistrů. Oblíbenými materiály pro malby byla měď a dřevo.

Vytvořil soubory kreseb, kvašů a olejů z Alžíru a Maroka.Portrétoval známé osobnosti: Josef, Quido a Amalie Mánesovi, Mikoláš a Marie Alšovi, Miroslav Tyrš,Karla Rašínová, T. G. Masaryk, Edvard Beneš,aj. Opakovaně reprodukoval oleje Paladia země české a Pražského Jezulátka, vytvářel detailní oleje interiérů kostelů (př. hrob sv. Václava a hrob sv. Jana Nepomuckého v katedrále sv. Víta).
Své umělecké nadání nazýval „staromajstrovství“. V důsledku používání technik starých mistrů přicházel o svá díla podepisovaná jmény slavných mistrů.Jeho olejomalba Ministrant byla prodávána s podpisem Beneš Knüpfer. Soud o své autorství díla, malovaného ještě za dob studií na Akademii, vyhrál, když ukázal po vyjmutí z rámu zbytky horních kliček svého podpisu, které zůstaly po odříznutí spodku dřevěného podkladu. Autorství dosvědčil i o dvacet let starší přivedený model.
Kód položky: M521420G
Cena: 4000 Kč Pro registrované: 3600 Kč