Obrazy

Jaroslav Háša - "Josef Mánes"

Technikaakvarel - kvaš na lepence, rámováno, zaskleno
Rozměr345 : 295 mm (rozměr rámu), 190 : 140 mm (rozměr malby)
Stavrám drobně poškozen (viz foto), jinak pěkně zachováno
Rok vydánírok neuveden, kol. r. 1920 ?
AutorJaroslav Háša

na rubu autorský přípis - signatura nezjištěna

Jaroslav Háša (6. října 1890 Smíchov – 28. června 1968 Praha) byl český malíř, kreslíř, portrétista a krajinář.

Jaroslav Háša se narodil na Smíchově v domě č.p. 10. Původně byl vyučen malířem pokojů. Následně absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze.Učil se u profesorů Loukoty, Nechleby a Bukovace.V roce 1928 podnikl studijní cestu do Francie po památných bojištích českých legionářů z první světové války.Byl mistrem malířských technik, restauroval díla mnohých slavných malířů a osvojil si techniku restaurování vybledlých míst Navrátilových kvašů. Po zranění rukou v první světové válce zůstal miniaturistou a vytvářel díla technikami starých mistrů. Oblíbenými materiály pro malby byla měď a dřevo.

Vytvořil soubory kreseb, kvašů a olejů z Alžíru a Maroka.Portrétoval známé osobnosti: Josef, Quido a Amalie Mánesovi, Mikoláš a Marie Alšovi, Miroslav Tyrš,Karla Rašínová, T. G. Masaryk, Edvard Beneš,aj. Opakovaně reprodukoval oleje Paladia země české a Pražského Jezulátka, vytvářel detailní oleje interiérů kostelů (př. hrob sv. Václava a hrob sv. Jana Nepomuckého v katedrále sv. Víta).
Své umělecké nadání nazýval „staromajstrovství“. V důsledku používání technik starých mistrů přicházel o svá díla podepisovaná jmény slavných mistrů.Jeho olejomalba Ministrant byla prodávána s podpisem Beneš Knüpfer. Soud o své autorství díla, malovaného ještě za dob studií na Akademii, vyhrál, když ukázal po vyjmutí z rámu zbytky horních kliček svého podpisu, které zůstaly po odříznutí spodku dřevěného podkladu. Autorství dosvědčil i o dvacet let starší přivedený model.
Kód položky: M522520G
Cena: 2800 Kč Pro registrované: 2520 Kč